Jedną z częstszych przyczyn chorobowości i niepełnosprawności w Polsce są udary mózgu. Statystyki mówią, że jedna na 6 osób w Polsce dozna udaru w ciągu życia, stanowi to ponad 100 tysięcy chorych rocznie.
Czytaj więcejW cukrzycy, w miarę postępu i czasu trwania choroby dochodzi do mikroangiopatii czyli uszkodzenia małych naczyń odżywczych i wtórnie do uszkodzenia zarówno siatkówki, nerek jak i nerwów obwodowych. Uszkodzenie drobnych naczyń przez cukrzycę powoduje zaburzenia odżywienia włókien nerwowych i ich degenerację.
Czytaj więcejCzy dla każdego z nas będzie oznaczał to samo? Dla jednych, to długi i nieprzerwany sen, z którego nie wybudzamy się do samego rana. Dla innych, to sen, którego nie zakłócają bodźce zewnętrzne. Jakość i długość snu zależne są od wielu elementów.
Czytaj więcejZdrowa dieta Dieta nie dotyczy tylko i wyłącznie osób odchudzających się, dieta to przede wszystkim styl życia - nie powinna mieć terminu ważności. Nie można jeść zdrowo przez miesiąc, a potem wrócić do starych nawyków, ponieważ wszystkie wyrzeczenia pójdą zwyczajnie na marne, a i nie osiągniesz porządnego rezultatu.
Czytaj więcejZaburzenia snu są problemem interdyscyplinarnym, gdyż w procesie rozpoznania i leczenia angażują medycynę neurologiczną oraz psychiatrię. Zaburzenia snu to choroba, która obecnie dotyka coraz szersze grono ludzi z osobami starszymi na czele. Problemu nie należy bagatelizować, gdyż jak wiadomo, to co wcześnie rozpoznane jest łatwiejsze i skuteczniejsze do wyleczenia.
Czytaj więcejW jakiej pozycji spać najchętniej odpowiedziałoby się jednym “filozoficznym” słowem - WYGODNIE, ale sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najlepsza pozycja do spania to taka, która zapewnia kręgosłupowi anatomiczne ułożenie. Na które oprócz pozycji, siłą rzeczy wpływa również rodzaj posłania.
Czytaj więcejMaterac medyczny przede wszystkim musi być możliwie najzdrowszym podłożem dla naszego kręgosłupa oraz ogólnie rzecz ujmując układu mięśniowo - kostnego z uwzględnieniem wpływu na układ krążenia krwi. Aby spełniać normy medyczne materac w żadnym wypadku nie powinien wywierać nacisku zwrotnego na zróżnicowany ciężar poszczególnych partii ciała wypierając ku górze np. barki czy biodra.
Czytaj więcejNie ulega wątpliwości, że sen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych w życiu człowieka. Ba, dłużej wytrzymasz bez jedzenia niż bez spania! Stanowi on fundament zdrowia psychicznego i fizycznego. Długość spoczynku powinna zajmować nie mniej, nie więcej czasu jak ok. 8 godzin, czyli ⅓ doby, co w ogólnym rozrachunku przekłada się na ⅓ życia tj. dwadzieścia parę lat… (w sumie ok.7 lat próbujemy zasnąć)
Czytaj więcejNa ten temat powstało już wiele nie do końca słusznych teorii... jak ta, że w przypadku bólu kręgosłupa najlepiej spać na podłodze. Z ortopedycznego punktu widzenia, stanowczo odradzamy takiego rozwiązania. Kładąc się na tak twardej powierzchni, ta będzie najbardziej naciskać na miejsce zwyrodnienia - potęgując ból, efekt odwrotny od zamierzonego.
Czytaj więcej