Lepiej spać z poduszką, czy bez?

A może najzdrowsze jest spanie na podłodze?

Na ten temat powstało już wiele nie do końca słusznych teorii… jak ta, że w przypadku bólu kręgosłupa najlepiej spać na podłodze. Z ortopedycznego punktu widzenia, stanowczo odradzamy takiego rozwiązania. Kładąc się na tak twardej powierzchni, ta będzie najbardziej naciskać na miejsce zwyrodnienia – potęgując ból, efekt odwrotny od zamierzonego.

Wracając do poduszki – idealne posłanie powinno gwarantować naturalne ułożenie kręgosłupa i stanowić podparcie dla głowy.

Na rynku dostępne są różne poduszki z jeszcze bardziej różnym wypełnieniem. Pytanie brzmi czy każda z nich, aby na pewno jest zdrowa dla Twojego kręgosłupa? Może lepiej spać bez?

 

Źle dobrana poduszka powoduje napięcie mięśni karku, a to główna przyczyna bólu głowy.
Zbyt wysoki podgłówek spowoduje, że szyja będzie przez całą noc zgięta, a rano obudzicie się połamani. Poza bolesnymi odczuciami, taka praktyka na dłuższą metę może skutkować wadą postawy (szczególnie zwrócić uwagę wśród dzieci).

Dokładnie taki sam skutek dotyczy poduszek zbyt miękkich, wręcz lejących, jak i twardych, które przez swą sztywność nie dopasują się do kształtu głowy.

Spanie na płasko jest kontrowersyjne i wymagające.

Spanie bez poduszki niestety może przynieść więcej szkód niż pożytku i najlepiej skonsultować taki zamiar z fizjoterapeutą. Leżenie bez podparcia odcinka szyjnego może w dużym stopniu nadwyrężyć kręgosłup, pogłębiać wadę i potęgować ból pleców.

Do tego, aby długofalowo nie zrobić sobie krzywdy, niezbędnym jest poprawnie działający materac. Czyli taki, który nie ma odciśniętych fal dunaju dekadami gniecionych wgłębień przez ciężar Twojego ciała, ani tym bardziej taki, który wywiera nacisk zwrotny (materac sprężynowy).

Jeżeli nie jesteś w posiadaniu wygodnego, ZDROWEGO materaca, doraźną ulgę w dolnym odcinku pleców oraz uśmierzająco na ból kolan, zadziała poduszka włożona między nogi. Ułożona tuż pod zgięciem – to patent, który zadziała chwilowo, lepiej zainwestuj w porządny materac MEDYCZNY – aby mieć pewność o jego zbawiennym działaniu na obolałe plecy, stawy, mięśnie i całe ciało.

Poduszka ortopedyczna

To najbardziej słuszne rozwiązanie. Jeżeli obawiasz się, że samodzielnie nie potrafisz dobrać odpowiedniej poduszki, czujność należy zachować również przy zakupie poduchy profilowanej. Sam kształt może sugerować jej prozdrowotne działanie, ale ich zbyt niska cena w znanych sieciówkach powinna zapalić czerwoną lampkę ostrzegawczą w waszych głowach.

Cena = jakość. Sam kształt nie gwarantuje odpowiedniego podłoża, ani tym bardziej porządnej jakości wkładu z piany termoelastycznej.

Dobra poduszka jest wykonana z gęstej piany, która stanowi stabilne podparcie dla głowy, a profilowanie umożliwia anatomiczne ułożenie odcinka szyjnego w linii prostej.
Głowa nie powinna ani opadać w dół, ani nie być zakrzywiona ku górze.

Tylko takie podparcie pozwoli Ci przetrwać noc, bezboleśnie się wyspać i odprężyć mięśnie karku i barków.

UŁOŻENIE KRĘGOSŁUPA