MATERAC MEDYCZNY na zdrowy rozsądek

Czym powinien charakteryzować się porządny materac medyczny?

Materac medyczny przede wszystkim musi być możliwie najzdrowszym podłożem dla naszego kręgosłupa oraz ogólnie rzecz ujmując układu mięśniowo – kostnego z uwzględnieniem wpływu na układ krążenia krwi.
Aby spełniać normy medyczne materac w żadnym wypadku nie powinien wywierać nacisku zwrotnego na zróżnicowany ciężar poszczególnych partii ciała wypierając ku górze np. barki czy biodra.

Materac medyczny powinien zawierać dokumentację lub certyfikaty potwierdzające ich właściwości zdrowotne, a także bezpieczeństwo użytych materiałów w bezpośrednim kontakcie z ciałem np. szkodliwe kleje.

Jakie powinien mieć działanie materac medyczny – czy to takie oczywiste?
Otóż wiele razy mogliście się zniechęcić do tzw. materacy medycznych dostępnych na rynku, gdyż z prozdrowotnym działaniem nie miały więcej wspólnego niż marketingowy zabieg chwytliwej nazwy.
Przede wszystkim upewnij się jaka jest stawka vatu danego produktu. Pamiętaj, że leki/wyroby medyczne są zarejestrowane na 8% vacie, dlatego jeżeli materac posiada stawkę standardową 23% oznacza to, że określenie go medycznym jest dużym nadużyciem ze strony sprzedawcy, a jego działanie w żaden sposób nie poprawi ortopedycznego stanu, ani tym bardziej nie ustrzeże przed potencjalnymi zwyrodnieniami w przyszłości.

 

Jaki model wybrać?
sprężynowy? bonellowy? a może kieszeniowy?

Otóż żaden z nich. Wszystkie wyróżnione rodzaje są tworzone z metalowej podstawy, która już na samym wstępie nie jest najlepszym surowcem dla organizmu. Po drugie, główne działanie sprężyny polega na wypieraniu zwrotnym ciężaru ciała, a także większego nacisku na naturalne anatomiczne krzywizny kręgosłupa. W przypadku występujących schorzeń, stanowi to niepotrzebną ekspozycję na dodatkowy ból związany z leżeniem, czy zamiarem zaśnięcia na takowym podłożu.

Dodatkowo w przypadku dłuższego spędzania czasu w łóżku jakim jest regularny 8 godzinny sen lub dłuższe unieruchomienie naraża organizm na zaburzenia układu krążenia krwi co w dalszej konsekwencji może prowadzić do powstania dyskomfortu związanego z czynnością leżenia i spania.

Dodatkowe zalety materacy pianowych:

 • doskonała wentylacja
 • środowisko nieprzyjazne dla rozwoju roztoczy, pleśni i grzybów
 • właściwości przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne
 • niweluje bolesne dolegliwości
 • wspiera układ krążenia krwi
 • wspomaga pełną regeneracje organizmu
 • zapewnia anatomiczne ułożenie kręgosłupa
 • działa jak masaż na zbolałe mięśnie i kończyny

Materac medyczny – dla kogo?

 • dla dzieci – organizm w stanie dynamicznego rozwoju i wzrosu układu kostnego
 • dla sportowców – w celu szybszej i skutecznej regeneracji mięśni jak i dolegliwości pokontuzyjnych
 • dla seniorów – zmagającymi się ze schorzeniami kręgosłupa, z mniejszą tolerancją na ból
 • dla kobiet w ciąży, brak nacisku zwrotnego na brzuszek i narządy wewnętrzne
 • dla osób zdrowych, w celach profilaktycznych maksymalizując komfort wypoczynku po intensywnym dniu pracy

Dla każdego.

Na szczęście spotykamy się z coraz większą świadomością prowadzenia tzw. trybu życia w stosunku do diety i aktywności fizycznej, ale czy uwzględniamy w tej praktyce sen?
Sen zajmuje znaczną część naszego życia bo aż 1/3 dlatego to na czym śpisz, po prostu nie może być obojętne. Prędzej czy później kiepska jakość materaca da się we znaki coraz trwalszymi bólami kręgosłupa, natomiast nieświadomie przyczyn na ślepo będziesz szukał tam gdzie ich nie ma.

Zdaniem lekarzy medycyny ratunkowej oraz fizjoterapeutów, najzdrowszym obecnie podłożem dla kręgosłupa w lecznictwie i profilaktyce jest piana termoelastyczna. Zadaniem tej piany jest idealne dopasowanie się do sylwetki pod wpływem temperatury ciała, a nie ciężaru. Nie wywiera nacisku zwrotnego, nie stawia oporu, a jedynie łagodnie otula kończyny oraz krzywizny zajęte nieprzyjemnymi dolegliwościami. Tylko w ten sposób organizm ma szansę na pełną rekonwalescencję i lepsze samopoczucie o poranku.

Sprawdź artykuły autorstwa neurologa dr n. med. Pawła Gogola

KOMFORTOWY SEN – JAK GO ZAPEWNIĆ?

JAKI MATERAC DLA CUKRZYKA?

UDARY – JAKI MATERAC MEDYCZNY WYBRAĆ?