udar

UDARY – JAKI MATERAC MEDYCZNY WYBRAĆ?

1 na 6 osób doznaje udaru w ciągu życia

Jedną z częstszych przyczyn chorobowości i niepełnosprawności w Polsce są udary mózgu.
Statystyki mówią, że jedna na 6 osób w Polsce dozna udaru w ciągu życia, stanowi to ponad 100 tysięcy chorych rocznie.
Większość chorych ma tzw. udar niedokrwienny mózgu – czyli krew przestaje zaopatrywać określony obszar mózgu co powoduje jego wyłączenie. Około 15-20% chorych choruje na udar krwotoczny, potocznie zwany „wylewem”. W tym rodzaju udaru krew wynaczynia się do struktur mózgu pod dużym ciśnieniem uszkadzając je.

Konsekwencjami wszystkich rodzajów udaru są objawy neurologiczne, takie jak:
niedowład kończyn,
pogorszenie czucia,
zaburzenia mowy,
– zaburzenia widzenia,
– zaburzenia równowagi.

Wtórnie do niedowładu kończyn, osoba która była do tej pory w pełni aktywna, staje się często osobą spędzającą większość czasu w pozycji leżącej bądź siedzącej i wymagającą opieki osób drugich. Unieruchomienie wiąże się z wieloma powikłaniami – ze zmianami skóry o charakterze troficznym i odleżynami, pogorszeniem krążenia w kończynach dolnych i zakrzepicą, zanikami mięśni z unieruchomienia, nawracającymi infekcjami dróg moczowych oraz płuc – gdyż osoba leżąca często wymaga pieluchomajtek bądź cewnika do pęcherza moczowego co predysponuje do zakażeń układu moczowego;

leżenie pogarsza również ewakuowanie wydzieliny z dróg oddechowych i jej zaleganie, co jest dobrą pożywką dla bakterii i rozwoju zapalenia płuc.Kluczowe w pozycji leżącej jest zapewnienie odpowiedniego środowiska dla ciała, które będzie wspierać chorego z niedowładem po udarze.

MATERAC ANTYODLEŻYNOWY

Materac z piany termoelastycznej wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Mają one wszelkie niezbędne atesty, są szeroko przebadane, bezpieczne i przyjazne dla chorych leżących. Odpowiednio skomponowana piana dostosowuje się do przylegających części ciała, dając się formować pod wpływem ciepła.
Nie reaguje na ucisk związany z ciężarem czyli tym samym nie odpowiada zwrotnym uciskiem na przylegającą skórę – czyli zapobiega lokalnym zaburzeniom ukrwienia i powstawaniu zmian troficznych i odleżyn.

Ciepło formujące materac jest następnie oddawane, co sprzyja:

  • poprawie ukrwienia skóry,
  • działa rozluźniająco na napięte mięśnie,
  • zmniejsza ból i szansę na powikłania takie jak zakrzepica.
  • Nieskończona liczba punktów podparcia działa niczym naturalny masaż
    równomiernie oddziaływując na tkanki, co naturalnie rozluźnia, relaksuje, zmniejsza ból,
  • nie uciska wystających kości,
  • poprawia sen i redukuje stres.

Brak wewnętrznych przestrzeni w materacu zabezpiecza przed rozwojem i gromadzeniem się grzybów, roztoczy i innych patogenów rozwijających się w miejscach wilgotnych z dostępem tlenu i skrycie atakujących nas podczas snu, co może objawiać się alergią, podrażnieniem śluzówek bądź zakażeniami.
Odpowiednio skomponowana struktura materaca w sposób naturalny odprowadza wilgoć umożliwiając jej odparowanie.
Ergonomia piany i jej pokrowca umożliwia szybkie umycie materaca i łatwe wypranie pokrowca w domu, co powoduje możliwość jego używania przez długie lata, dając wygodę pacjentowi i opiekunowi.

Dzięki pokryciu tkaniną antykortyzolową i zdjęciu nadmiernego ładunku elektrycznego ze skóry, pokrycie stabilizuje w organizmie poziom wydzielania kortyzolu i tym samym zmniejsza napięcie, redukuje stres, poprawia ergonomię snu i działa antyosteoporotycznie.

Dodatkowo pokryty tkaniną antybakteryjną zmniejsza ryzyko zakażenia dróg moczowych (chorzy po udarze mają gorszą odporność i często wtórne zaburzenia kontroli zwieraczy – wymagają pieluchomajtek i cewnika do pęcherza, co predysponuje do rozwoju bakterii.
Tkanina ta również zmniejsza środowiskowe zagrożenie infekcją dróg oddechowych, co ma kluczowe znaczenie u chorych leżących po udarze, którzy nieprawidłowo ewakuują wydzielinę z drzewa oskrzelowego i mają dodatkowe choroby wikłające na przykład cukrzycę.

 

dr n. med. Paweł Gogol